Čeština English Deutsch

Standard plemene

Bezmála středně velký, kompaktně stavěný pes lehce obdélníkového formátu, trojbarevný jako všechna plemena švýcarských salašnických psů, velmi pohyblivý a mrštný. Má přátelský výraz tváře. Ocas může být vrozeně zkrácen.

Povahově je entlebuch velmi živý, temperamentní, sebejistý a nebojácný. Vůči osobám, které dobře zná, je dobromyslný a přítulný, vůči cizím lehce nedůvěřivý. Je také neúplatným hlídačem, veselým a učenlivým přítelem. Entlebuchský salašnický pes je vynikajícím rodinným psem, na své rodině je velmi závislý a miluje děti. Lovecké sklony jsou mu cizí.

Použití tohoto plemene je opravdu široké, uplatní se jako stopař či hlídač domu, vyhovuje mu výcvik poslušnosti, záchranářský výcvik, canisterapie, agility, flyball a nespočet dalších psích sportů. Orionův entlebuchský postoj

Péče o entlebucha je poměrně snadná, krátká srst nepotřebuje příliš péče, dobře se čistí. Rozhodně to ale není plemeno, které bude doma jen ležet a nudit se. Entlík potřebuje činnost, potřebuje úkoly, jen tak bude šťastný. Co možná nejužší kontakt s jeho rodinou se pro něj nezbytný, nerad zůstává sám. Díky jeho poměrně malé velikosti jej však můžete brát všude.

Entlebuchský salašnický pes potřebuje vyrovnaného, důsledného, sportovně založeného pána, který mu dá odpovídající zaměstnání. Pak se stane entlebuchský salašnický pes tím nejlepším společníkem, jakého si dovedete představit a zvládne jakékoli situace – v nejhustším městském provozu i na louce při hře s ostatními psy.


Čerpáno ze stránek Klubu švýcarských salašnických psů: www.kssp.cz – zde najdete i podrobné informace o tomto úžasném plemeni – o standardu, historii i uplatnění.